Rodzaje dachów

Nasza firma zajmuje się profesjonalną naprawą i budową dachów na terenie Śląska. Jako specjaliści, chcielibyśmy przedstawić Państwu kilka najpopularniejszych typów dachów, jakie możemy dla Państwa stworzyć.

Jak zapewne wiecie, dach jest równie ważny jak fundamenty. Dobrze dobrana oraz wykonana konstrukcja sprawi, że dach przez wiele lat nie będzie sprawiał problemów, a cyrkulacja powietrza w budynku będzie odpowiednia – dzięki czemu można zaoszczędzić na ogrzewaniu lub niepotrzebnych naprawach.

Zastanawiając się nad tym jaki dach wybrać, koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  1. Na jakim terenie znajduje się budynek? Czy grożą mu silne wichury, a jeśli tak to z której strony spodziewać się wiatru.
  2. Czy budynek znajduje się w nasłonecznionym miejscu? Jeśli tak to jak przebiega droga słońca – jest to istotne by ustalić jaka część dachu będzie wystawiona na działanie promieni słonecznych oraz zadecydować o ewentualnej instalacji paneli słonecznych.
  3. Czy poddasze ma być użytkowe?
  4. Czy będziemy sami zajmowali się odśnieżaniem dachu, czy będziemy wynajmowali do tego specjalistów?
  5. Czy zależy nam na estetyce budynku, czy wolimy wybrać coś prostszego ale tańszego.

Dach jednopołaciowy

Nazywany też pulpitowym – jest to prosty dach o łatwej w wykonaniu konstrukcji. Zazwyczaj nie stosuje się go w budynkach, w których poddasze ma pełnić charakter użytkowy. Zbudowany jest podobnie jak dach płaski, jednak posiada on spadek. Dodatkowo posiada on osobną konstrukcję zarówno dla dachu jak i dla stropu.

Dach dwuspadowy (dwupołaciowy)

Najbardziej uniwersalny i często spotykany w Polsce dach. Można go zbudować z każdego rodzaju konstrukcji, a o jej wyborze decyduje obecność ścian wewnętrznych, kąt nachylenia dachu oraz rozpiętość ścian.

Dach czterospadowy

Nazywany także kopertowym lub brogowym. Najczęściej wykonywany z konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Bardzo dobrze prezentuje się na domach jednorodzinnych.

Dach wielospadowy

Bardzo popularna konstrukcja w zabudowie mieszkalnej. Pomimo wyższego kosztu budowy, wiele osób decyduje się na tego typu dach z uwagi na estetykę budynku. Przy jego budowie najczęściej wykorzystuje się wiązary kratowe.

Dach namiotowy

Pomimo swojej prostoty odznacza się większą estetyką niż dach jednopołaciowy. Przy jego budowie najczęściej wykorzystuje się więźbę płatwiowo-kleszczową.

Dach mansardowy

Jest charakterystyczny dla budownictwa na Górnym Śląsku. Jest to dach typu łamanego, a w konstrukcji tej każda z połaci składa się dwóch części. Górna część ma dużo mniejszy kąt nachylenia niż górna, dzięki czemu mamy możliwości użytkowania poddasza. Tego typu dach może być dwu- lub czterospadowy.

Dach półszczytowy

Nazywany też przyczółkowym lub dymnikowym. Jest to konstrukcja charakterystyczna dla Podhala, więc możemy też spotkać się z nazwą zakopiański lub podhalański, jednak w dzisiejszych czasach dachy półszczytowe możemy spotkać w różnych regionach polski.

Dach naczółkowy

Wygląda jak urozmaicona wersja dachu dwuspadowego, który posiada ścięte narożniki na ścianach szczytowych. Dachy tego typu zmniejszają powierzchnię szczytów, co sprawia że są odporniejsze na silne podmuchy wiatru, a odprowadzanie wody deszczowej i usuwanie śniegu jest dużo łatwiejsze.

Mamy nadzieje, że tym artykułem zwiększyliśmy Państwa wiedzę na temat dachów oraz ich rodzajów. Jeżeli poszukują Państwo sprawdzonej firmy dekarskiej, która działa na terenie Katowic i okolic to zapraszamy do kontaktu! Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie pytania.